Zabezpieczenie dostępu do komputera za pomocą hasła

(Ustawienie hasła w biosie)

Jeżeli ktoś Cię doprowadza do białej gorączki grzebiąc w twoim komputerze, zmieniając tapetę pulpitu, kursory, ikony, skróty, kasując nie odwracalnie pliki, usuwając dokumenty – wyniki tygodniowej pracy, kasując ?sejwy? z ukochanej gry, instalując dziwaczne programy – których sobie w komputerze nie życzysz, infekując komputer niebezpiecznym wirusem. Lub po prostu chcesz zabezpieczyć swój komputer przed dziećmi. Jeśli tak!!! Oto krótki tutorial – jak tego dokonać.

Całą operację rozpoczynamy od uruchomienia komputera. Teraz czekamy kilka sekund do momentu ukazania się na ekranie monitora mniej więcej takiego napisu ?Press DEL to enter SETUP? lub takiego ?Hit DEL if you want to run SETUP?, następnie zgodnie z żądaniem przyciskamy klawisz ?Del? lub ?Delete? i trzymamy przez około 2 sekundy. Na ekranie monitora pojawiają się dwie tabelki, tu poruszamy się klawiszami kierunkowymi, ale pomocne okażą się również ?Enter, Esc, Tab, Page Up, Page Down? oraz klawisze ?{+} i {-}? z klawiatury alfa-numerycznej (tej wyglądem przypominającej kalkulator). Poruszając się klawiszami kierunkowymi podświetlamy linijkę z napisem ?Advanced BIOS features? lub ?Advanced setup? (zależnie od rodzaju i producenta ?BIOSU? mogą wystąpić również inne bardziej egzotyczne nazwy tych jak i kolejnych nazw, wszystkie jednak powinny brzmieć podobnie), i przyciskamy klawisz ?Enter?. Następnie wyszukujemy linię, w której znajduje się wyrażenie ?Security Option? lub ?Password Check?, i klawiszami ?Page Up; Page Down; {+}; {-}? zmieniamy zawartość kolumny po prawej stronie na ?Always? lub ?System?. Wychodzimy z zakładki klikając na ?Esc?. Teraz za pomocą klawisza ?Tab?, przeskakujemy do kolumny po prawej stronie i wyszukujemy pozycję o treści ?Change password ? lub ?Set Password? i klikamy ?Enter?.

UWAGA:
Hasło na ekranie monitora pojawiać się będzie w postaci gwiazdek, więc jeśli podczas wpisywania popełnimy błąd nie zobaczymy go.

Teraz wpisujemy hasło i potwierdzamy za pomocą klawisza ?Enter? następnie ?Bios? poprosi nas o potwierdzenie hasła, wpisujemy go ponownie i również całość potwierdzamy klawiszem ?Enter?. Ustawiając hasło pamiętajmy o tym, aby nie było ani trudne, ani łatwe.

UWAGA:
Jeżeli ustawione przez nas hasło dopuszczające nas do systemu zostanie zapomniane! Jedynym rozwiązaniem, jakie nam pozostaje to mechaniczne wyczyszczenie ustawień ?Biosu?, przez zmianę ustawień ?Jumper?ów? na płycie głównej naszego komputera. Po szczegóły odsyłam do instrukcji obsługi posiadanej płyty głównej.

Ostatnim krokiem, jaki nam jeszcze pozostaje to zapis nowo wprowadzonych poprawek, a zatem przechodzimy do zakładki ?Save & Exit Setup? Tam potwierdzamy zapis, jeśli jesteśmy pewni hasła, wybieramy literę ?Y? na znak potwierdzenia i klikamy w klawisz ?Enter?
Nowe ustawienia, ?Bios?u? zostały zapisane. System teraz ponownie uruchamia komputer, wczytując już nowe ustawienia. Jeżeli wszystko wykonsaliśmy prawidłowo to, wkrótce po zainicjowaniu karty graficznej i wykryciu przez ?Bios? typu procesora, ilości pamięci operacyjnej, urządzeń pamięci masowych oraz kart rozszerzeń, w centralnej części monitora pojawi się prośba o podanie hasła ?Enter CURRENT Password?. Wpisujemy ustawione przez nas hasło, lub dla testu cokolwiek sprawdzając czy zabezpieczenie działa i klikamy ?Enter?. Jeśli wpisaliśmy błędne hasło ?Bios? wyczyści pole wpisu i będzie oczekiwał na ponowne poprawne wpisanie hasła. W niektórych przypadkach trzykrotne błędne wpisanie hasła spowoduje zablokowanie komputera. Wtedy należy komputer uruchomić ponownie za pomocą kombinacji klawiszy ?CTRL+ALT+DEL?.
Aby dostać się do systemu wystarczy wpisać właściwe hasło i całość potwierdzić klawiszem ?Enter?. Jeżeli będziemy chcieli zmienić hasło lub je zlikwidować to postępujemy dokładnie tak jak podczas zakładania hasła, wykonujemy te same kroki z tą drobną różnicą, że przed próbą wprowadzenia nowego hasła zostaniemy zapytani o poprzednie. Więc wpisujemy je i potwierdzamy klawiszem ?Enter? teraz możemy wpisać nowe hasło lub wyłączyć stare przez ponowne kliknięcie w ?Enter?. Następnie zostanie wyświetlona informacja o tym, że opcja hasła uległa wyłączeniu. Potwierdzamy klawiszem ?Enter?. Dokonane zmiany zapisujemy i komputer ponownie się uruchamia.

Powodzenia.