Skanery antywirusowe online

Musimy pamiętać o tym, że skanery online nie chronią przed zagrożeniami związanymi z korzystania z internetu a jedynie umożliwają odnalezienie i usunięcie wirusów, spywaru, trojanów itp. z już zarażonego komputera, lub też przetestowania czy antywirus lub program antyspyware’owy, z którego obecnie korzystamy wywiązuje się poprawnie z swojego zadania.

Skanowanie programem antywirusowym online związane jest z zainstalowaniem modułu dodatkowego (kontrolka Microsoft ActiveX) umożliwającego przeprowadzenie na naszym komputerze operacji skanowania. W dalszej części przedstawiamy 5 najlepszych skanerów online…

MKS

Pierwszą propozycją w tym zestawieniu będzie skaner MKS. Jak zapewne większość z Was już wie, jest to polska firma, która już od połowy lat ?90 zajmuje się tworzeniem programów antywirusowych. Skuteczność tej aplikacji jest naprawdę wysoka i gwarantuje bardzo wysoki poziom wykrywalności zagrożeń, jakie mogą się pojawić w trakcie codziennej pracy z komputerem.

MKS oczywiście oferuje również możliwość skorzystania ze specjalnej internetowej wersji swojego skanera. W czasach, gdy korzystałem jeszcze z systemu Windows, MKS był jednym z najchętniej wybieranych przeze mnie skanerów. Do poprawnego działania tej usługi konieczne jest użycie przeglądarki Internet Explorer w wersji 6 lub 7.

Skaner ten działa bardzo dyskretnie ? nie zauważymy wyraźnego wzrostu poziomu użycia np. procesora, co mogłoby skutkować problemami z normalnym funkcjonowaniem systemu. W sytuacji, gdy skaner wykryje zagrożenie, możliwe jest usunięcie niebezpiecznego pliku.

Eset Online Scan

Eset w swojej ofercie ma oczywiście bardzo znany program antywirusowy, jakim jest NOD32. Aplikacja sprawuje się rewelacyjnie w wersji desktopowej, wychwytując natychmiast wszystkie możliwe zagrożenia i złośliwe aplikacje. Innym atutem NOD32 jest to, że nawet w trakcie skanowania dysków nie wykazuje się nadmiernym apetytem na nasze zasoby systemowe.

Skaner online działa bardzo podobnie jak ten, który wchodzi w skład pakietu antywirusowego firmy Eset. Użytkownik, który chce z niego skorzystać musi zainstalować narzędzie, które pozwoli na przeprowadzenie procesu wyszukiwania zagrożeń, a także w razie potrzeby usunie je z naszych dysków. Baza wirusów jest stale aktualizowana, a więc nie ma obawy o to, że nowe wirusy będą niewidoczne dla tej aplikacji.

F-Secure

F-Secure również ma w swojej ofercie szereg programów, których zadaniem jest zapewnienie należytego poziomu bezpieczeństwa danych, jak i samego systemu operacyjnego. Aplikacje tworzone przez tę firmę zazwyczaj bardzo dobrze radziły sobie z wykonywaniem określonych zadań.

Wyszukiwanie złośliwego oprogramowania, jakim mógł zostać zainfekowany nasz komputer jest skuteczne i naprawdę bardzo rzadko zdarza się, aby skaner F-Secure pominął niebezpieczny plik, albo nie był w stanie usunąć go z komputera. Użytkownicy przeglądarki Firefox mogą korzystać ze skanera po zainstalowaniu specjalnego dodatku.

McAfee

Kolejną ciekawą propozycją skanera antywirusowego online jest McAfee. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że ten skaner zmusi Cię do uruchomienia przeglądarki Internet Explorer, która musi być w wersji 5.0 lub nowszej. Swoją drogą, czy ktoś jeszcze posiada tę archaiczną wersję przeglądarki Microsoftu?

Osobiście nie miałem okazji sprawdzić, jak wygląda skuteczność tego skanera ? zazwyczaj nie znajdował żadnych zagrożeń, co dokładnie odzwierciedlało stan rzeczy, jaki miał miejsce (wnioskuje tak na podstawie wyników skanowań przeprowadzonych przez inne aplikacje).

Panda Scan

Panda Security ? tej firmy nie muszę chyba nikomu przedstawiać. To właśnie aplikacje tworzone przez tę firmę od kilku lat są najchętniej wybierane przez Polaków. Największe atuty? Wysoki poziom skuteczności, funkcjonalne narzędzia. Panda Security oferuje również możliwość skorzystania z darmowego skanera antywirusowego.

Przeznaczony jest on dla wszystkich użytkowników systemu Windows i przeglądarki Internet Explorer. Przy okazji pierwszego użycia pojawi się konieczność zainstalowania kontrolek ActiveX, które są wymagane do poprawnego działania skanera online. Następnym razem będziemy musieli tylko wykonać aktualizacje, co zajmie kilkadziesiąt sekund.

Dodaj komentarz