Formaty plików graficznych

Universal-Graphics-FormatZ pewnością zastanawiałeś się czasem w jakim schemacie zapisać grafikę żeby ją wydrukować, zamieścić w sieci Internet lub zostawić do poprawy. Na początku każdy ma podobne kłopoty aczkolwiek po jakimś czasie wykorzystywania programów graficznych jak GIMP cz Photoshop nie ma z tym problemów,  dlatego zamieszczamy informację na temat podstawowych formatów plików graficznych, które mogą okazać się pomocne dla początkujących użytkowników.

JPG ? chyba najpopularniejszy z dostępnych formatów zapisu plików graficznych. Zrzuć ilustracje ze swojego aparatu dodatkowo zobacz w jakim są schemacie? prawda że bywa to JPG? To że ilustracje robione na aparatach są w schemacie JPG nie bywa przypadkiem. A więc pliki JPG są nieco pewnie skompresowane na wskroś co zajmują mniej miejsca dodatkowo nadają się do publikacji w sieci Internet czyli do przesyłania emailem. Wielką wadą tego formatu bywa utrata jakości podczas manipulacji hormon wzrostu jego zmniejszania dodatkowo powiększania.

GIF ? ten format również idealnie nadaje się do publikacji w sieci i przesyłania emailem. W przeciwieństwie do jgp w gifach przejścia między kolorami nie są tonalne aliści składają się spośród określonej liczby kolorów na przykład. 256). Przewagą gifa nad jpgiem bywa to, że gif być może być zapisany spośród przezroczystym tłem co nie uda się ze stuprocentową pewnością spośród plikiem JPG. Dzięki temu gify używane są często na serwisach internetowych gdzie nie zasłaniają tego co znajduje się poniżej nimi.

PNG ? to format, który łączy w sobie zalety plików JPG i gif. To oznacza że przejścia między kolorami są tonalne, a tło bywa przezroczyste. Pliki PNG są w większości wypadków większe od nietuzinkowych zdjęć, aliści za sprawą swoim zaletom mogą być umieszczane warstwowo na stronie www (warstwowo to oznacza tak że nie przykrywają tego co znajduje się poniżej nimi).

EPS ? pliki zapisane w tym formacie mogą być zarówno rastrowe jak i wektorowe dzięki czemu są bardzo użyteczne i również często używane podczas pracy z grafiką. EPSy są na ogół używane w wydawnictwach, agencjach reklamowych dodatkowo artystycznych do tworzenia plików gotowych do druku w drukarni. TIF ? pierwotnie tify były tworzone przez skanery podczas skanowania zdjęć jednak szybko stały się jednym z ulubionych formatów grafików w agencjach reklamowych dzięki temu, że można je odczytać zarówno na pecetach jak i na macach.

PDF- numer wymyślony na wskroś spółkę adobe czy tą samą, która stworzyła photoshopa. W tym schemacie zapisuje się w większości wypadków dokumenty w jakich bywa tekst. Mnogość ebooków dodatkowo ezinów bywa zamieszczonych w sieci w postaci pdfów. Pozytywną cechą pdfów bywa również to, że zachowują warstwy tzn, że plik zapisany w PDF jest dozwolone potem rozluźnić w photoshopie dodatkowo będą na nim zapisane wszelkie warstwy jakie przedtem stworzyliśmy co umożliwia ponowną obróbkę zdjęć.

PSD ? format roboczy photoshopa. Dzięki temu że zapiszemy swoją grafikę w schemacie psd będziemy mogli do niej wracać dodatkowo ją przekształcać bez końca ponieważ plik ów zachowuje wszelkie warstwy dodatkowo efekty jakie zastosowaliśmy do zdjęć.