Odchudzamy Windows'a XP cz. 1 – Kosz

 

Wiele osób pisze do nas, że mają pewien drobny problem z Windowsem – na dysku po sprawdzeniu objętości plików gdzieś znika czasami 3 albo 4 GB dlaczego tak jest?

Ten artykuł ma na celu uświadomienie użytkowniką co można zmienić w naszym systemie, aby zyskać cenne gigabajty, a więc od początku.

Do przykładu bierzemy dysk wielkości 80 GB.

Pierwszą rzeczą jaką należy zmienić to ilość dostępnego miejsca dla "Kosz"

Klikamy ( lub jak kto woli dwumlaskamy jak mój pamiętny wykładowca zwykł powiadać ) prawym klawiszem myszy na ikonkę Kosza i wybieramy właćiwości.

Pojawiają nam się dwie opcje z czego zawsze po instalacji jest domyślnie wybrana opcja taka jak na poniższym obrazku

Windows domyślnie ustawia 5% lub 10% w zależności od wielkości dysku.

W naszym przypdku 8 GB na koszt to stanowczo za dużo, każdy powinien sobie dobrać wielkość koszta do każdej partycji ja staram się aby nie było to więcej niż 2 GB na cały dysk, a więc do dzieła:

Wybieramy opcje konfiguruj dyski niezależnie i przechodzimy po zakładkach ustawiając dla każdego dysku osobne limity tak jak to pokazano na screenach poniżej.

Jeśli komuś nie potrzebny kosz może go wyłączyć zaznaczając opcję "Nie przenoś plików do kosza i natychmiast kasuj pliki po usunięciu".

Reasumując zmiana wielkości kosza dla naszego przykładowego dysku z 5 na 2 procent spowodowała zaoszczędzenie około 2,4 GB 🙂 Jest o co walczyć