Bezpieczne przesyłanie plików

Dlaczego protokół FTP nie jest bezpieczny? Odpowiedz jest bardzo prosta. Hasłą i loginy oraz dane przesyłane są otwartym tekstem. Bardzo łatwo podsłuchać przekazywane dane albo nawet zmienić ich treść.

Co zamiast niebezpiecznego FTP?

Najlepszym rozwiązaniem jest protokół SFTP. Przesyła on pliki z danymi w bardzo bezpieczny sposób bez korzystania z przeglądarki internetowe. Daje nowe możliwości takie jak, logowanie bez haseł na podstawie porównania dwu kluczy rsa-ssh. W przypadku próby przechwycenia naszych danych przez niepowołane osoby, zostaniemy powiadomieni o fakcie zmiany klucza rsa-ssh na serwerze, do którego próbujemy się zalogować. Protokół SFTP zapewnia nam, że logujemy się do odpowiedniego hosta w sieci.

SFTP (ang. SSH File Transfer Protocol) – protokół bezpiecznego przesyłania i pobieranie plików przez sieć. Bezpieczeństwo przesyłania plików zapewnia no ogół protokół SSH2. W systemie nie ma domyślnie aplikacji obsługujących sftp, powstało wiec wiele projektów oprogramowania na wiele platform. Dla systemu Windows WinSCP, PuTTY, FileZilla, SecureFX. Dla Linuxa OpenSSH, sFTP. Dla Mac OS X MasSSH, Fug.

Bardzo popularny klient ftp dla systemów windows jest WinSCP  najczęściej łączy sie z demonem o nazwie serwer sshd, postawionym na systemie Linux albo Unix. Demon sshd ma bardzo wiele opcji i możliwości. Bezpieczna i optymalna konifiguracja demona sshd jest bardzo ważna dla niezawodnego przesyłania twoich plików na serwer.

Dodaj komentarz