Co to jest firewall?

Firewall to zapora sieciowa, która oddziela Twój komputer od publicznej sieci, jaką jest Internet. Blokuje ona niepożądany dostęp z sieci do Twojego komputera, a niekiedy także blokuje niektóre wirusy przed ściąganiem innych z sieci i ich rozprzestrzenianiem się. Firewall nie ochroni komputera przed spamem, wirusami czy spywarem. Jednakże w połączeniu z programami antywirusowymi i antyszpiegowskimi daje kompletną ochronę Twojego komputera przed zagrożeniami ze strony Internetu.

Istnieją dwa główne typy zapór sieciowych. Pierwszą z nich jest firewall typu ?desktop?. To aplikacja instalowana na komputerze, której zadaniem jest blokowanie niepożądanej aktywności internetowej. Jej zaletą jest powszechność i prostota użycia. Najpopularniejsza jest zapora systemu Windows, dostarczana w standardzie z Windowsem XP oraz Windowsem Vista. Nie wymaga żadnej konfiguracji, uruchamia się automatycznie wraz z uruchomieniem komputera. W przypadku dziwnego i niepożądanego zachowania się danej aplikacji firewall wyświetla monit z pytaniem czy dana aplikacja jest zaufana i czy chcesz zezwolić jej na dostęp do sieci czy też chcesz ją zablokować.

Na rynku dostępne są także darmowe i płatne, komercyjne zapory. Dzięki nim możesz mieć możliwość większej personalizacji ustawień, podglądu zdarzeń bieżących jak i przeglądania pliku z historią aktywności. Jeśli korzystasz z notebooka ? zapora typu ?desktop? jest najlepszym rozwiązaniem.

Drugim rodzajem zapory jest zapora sprzętowa. Jest to specjalnie skonstruowane urządzenie, które montowane jest pomiędzy komputerem, a punktem dostępu do sieci Internet. Ma takie same zadanie jak zapora desktop, jednakże jej zaletą jest fakt, że nie może zostać w żaden sposób wyłączona przez atakującego. Urządzenie takie zdecydowanie przydaje się, jeśli z tego samego łącza korzysta więcej niż jeden użytkownik. Zapora sprzętowa zabezpieczy wtedy wszystkich użytkowników, niezależnie czy ktoś korzysta z komputera stacjonarnego, z laptopa czy z innych przenośnych urządzeń. Wadą zapory sprzętowej jest jej cena, a także bardzo zaawansowana konfiguracja.