Jak chronić dziecko w Internecie?

Młodzi użytkownicy komputerów intensywnie korzystają z internetu, szukają informacji i wykorzystują zasoby online do odrabiania prac domowych oraz nauki. Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali dla rodziców kilka porad, które zapewnią, że dzieci unikną zagrożeń online i nie będą odciągane od swoich obowiązków przez ?nienaukowe?.

Skuteczna ochrona młodych użytkowników internetu przez zagrożeniami oraz wykorzystywaniem nadmiernej ilości czasu na zagadnienia niezwiązane z nauką powinna obejmować trzy kategorie.
1. Kontrola rodzicielska. Dzieci są coraz bardziej zaawansowane technicznie. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w większości rodzin to właśnie młodzi ludzie najsprawniej posługują się komputerami, smartfonami i internetem. Rodzicom trudno jest zatem zapanować nad tym, co ich dzieci robią przed monitorem. Z pomocą przychodzi funkcja kontroli rodzicielskiej, która pozwala ograniczyć treści, do których młody człowiek ma dostęp, czas korzystania z komputera i internetu, a także zdefiniować rodzaje plików, które mogą być pobierane. Funkcjonalność taka wbudowana jest w większość dobrych produktów antywirusowych, np. Kaspersky Internet Security.
2. Ochrona przed kradzieżą. Dorośli i dzieci na całym świecie coraz częściej korzystają z internetu przy użyciu urządzeń mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Szkoły nie są wyjątkiem ? na korytarzach często można zobaczyć młodych ludzi, którzy wpatrują się w swoje smartfony. Ponadto, niektóre szkoły udostępniają uczniom tablety jako pomoc naukową. Niestety jednak, w tak zatłoczonym miejscu jak szkolny korytarz, małe urządzenie mobilne może zostać łatwo skradzione lub zgubione, co z kolei może prowadzić do kradzieży tożsamości. Rodzice powinni się upewnić, że smartfony i tablety, z których korzystają ich dzieci, są chronione przy użyciu funkcji antykradzieżowych. Dzięki instalacji narzędzia takiego jak Kaspersky Mobile Security możliwe jest zdalne zniszczenie danych zapisanych w urządzeniu mobilnym, odnalezienie sprzętu, a nawet zrobienie zdjęcia złodziejowi.
3. Ochrona przed szkodliwym oprogramowaniem. Im więcej czasu dzieci spędzają z internecie, niezależnie od tego, czy używają do tego komputerów czy urządzeń mobilnych, tym większe jest prawdopodobieństwo ataku szkodliwych programów. Dlatego sprzęt wykorzystywany przez dziecko powinien być zabezpieczony przy użyciu skutecznego i wszechstronnego pakietu antywirusowego.
Każdy rodzic powinien pamiętać, że zastosowanie środków technicznych, takich jak programy antywirusowe czy kontrola rodzicielska, to tylko początek i samo w sobie nie rozwiąże problemu. Nic nie zastąpi poważnej rozmowy z dziećmi, w czasie której zapoznają się one z potencjalnymi zagrożeniami internetowymi. Młodzi ludzie powinni także dowiedzieć się, jakie informacje można bezpiecznie udostępniać w internecie, a jakie nigdy nie powinny się tam znaleźć (np. aktualne miejsce przebywania, adres domowy, numer telefonu itp.).

Źródło: http://www.kaspersky.pl/