Porady cyberbezpieczeństwa dla graczy

cyberbezpieczenstwo

Podobnie jak wszyscy inni użytkownicy komputerów i internetu, pasjonaci gier online mogą paść ofiarą incydentów naruszenia bezpieczeństwa danych, przejęcia kont oraz różnych sztuczek socjotechnicznych i oszustw phishingowych.

Dodatkowo gracze muszą chronić postacie i profile związane z daną grą, które mogą zostać skradzione lub zniszczone na skutek usterek, przez zewnętrzne aplikacje czy szkodliwe działania cyberprzestępców. Produkty Kaspersky Lab wykrywają obecnie ponad 4 miliony szkodliwych programów wycelowanych w graczy.

Jedną z najpowszechniej stosowanych taktyk cyberprzestępczych w świecie gier online jest oczywiście socjotechnika, a w szczególności phishing. Cyberprzestępcy odwołują się np. do nazw dobrze znanych uniwersów gier i desperacko próbują wabić graczy na fałszywe strony internetowe w celu przechwycenia haseł z zarejestrowanych przez nich kont.

Eksperci z Kaspersky Lab przygotowali kilka porad bezpieczeństwa dla entuzjastów gier online:

  •  Nie klikaj ani nie otwieraj żadnych ofert, które wydają się zbyt piękne jak probolan, aby były prawdziwe – zarówno tych, które otrzymujesz za pośrednictwem poczty e-mail, jak i tych wyświetlanych przez Facebooka, Twittera czy inne portale społecznościowe. Jeśli jakaś propozycja wydaje się oficjalna, zanim klikniesz odsyłacz czy podasz dane osobiste, upewnij się, że nadawca jest wiarygodny. W razie wątpliwości skontaktuj się z firmą, która została oficjalnie wskazana w ofercie.
  •  Stosuj silne hasła, różne dla poszczególnych kont w grach. Rozważ wykorzystywanie menedżera haseł, który zapewnia łatwą i niezawodną ochronę.
  •  Bądź ostrożny podczas zawierania nowych znajomości w cyberprzestrzeni, w szczególności na chatach dotyczących gier.
  •  Pobieraj gry tylko od autoryzowanego dostawcy. Nielegalne pobranie gry to nie tylko ryzyko złamania prawa, ale również zaproszenie szkodliwego oprogramowania na swój komputer, ponieważ cyberprzestępcy często ukrywają szkodliwe aplikacje w pakietach instalacyjnych krążących na torrentach i serwisach online z pirackim oprogramowaniem.
  •  Stosuj wysokiej jakości ochronę bezpieczeństwa. Liczba szkodliwych programów wymierzonych w graczy jest duża i należy się przed nimi odpowiednio zabezpieczyć. Przykładem rozwiązania bezpieczeństwa może być Kaspersky Internet Security ? multi-device, który zawiera najnowocześniejsze technologie służące do wykrywania i blokowania szkodliwych programów ? w szczególności ochronę przed phishingiem, automatyczną ochronę przed exploitami, klawiaturę wirtualną do wprowadzania nazw użytkownika oraz haseł, a także wiele innych funkcji. Ponadto rozwiązanie oferuje specjalny tryb gracza, który minimalizuje wpływ ochrony na zasoby systemowe i wyłącza powiadomienia pojawiające się na ekranie.

Z okazji nadchodzących świąt Kaspersky Lab przygotował specjalną ofertę dla graczy online i fanów gier karcianych. Klienci, którzy kupią nową licencję na Kaspersky Internet Security ? multi-device w specjalnym pudełku promocyjnym w sklepach fizycznych lub w sklepie online, otrzymają specjalny upominek ? talię kart do gry Hearthstone firmy Blizzard. Hearthstone to cyfrowa strategiczna gra karciana, w którą może zagrać każdy. Gracze mogą wcielić się w jednego, wybranego spośród dziewięciu epickich bohaterów z uniwersum gry Warcraft i grać w karty przy użyciu swoich talii, rzucając potężne zaklęcia, wykorzystując imponujące bronie i umiejętności lub powołując potężne postacie, aby rozgromić swoich przeciwników.