Wyciek loginów i haseł użytkowników popularnych portali

Ostatnio pojawiła się informacja o wycieku loginów i haseł użytkowników takich portali Allegro.pl, Nasza-Klasa.pl, Kurnik.pl, Orange.pl, Gramy.pl i mowa jest tutaj o tysiącach loginów i haseł. W dniu dzisiejszym firma Kaspersky Lab zidentyfikowała trojana odpowiedzialnego za wyciek tych informacji. Jest to : Trojan-PSW.Win32.Dybalom.aon lub Trojan-PSW.Win32.Dybalom.aoo. Wszystko zaczęło się od publikacji na jednym z serwisów GoldenLine. Działanie tych programów opiera się na przechwytywaniu znaków wpisanych z klawiatury.

„Niezależnie od tego, jak nazwiemy ten przypadek, problem jest poważny”, mówi Maciej Ziarek, analityk zagroże? z Kaspersky Lab Polska. „Zadając bowiem odpowiednie zapytanie w Google, można odszukać wymienioną stronę i uzyskać dostęp do kont osób, które padły ofiarą złośliwego oprogramowania”.

To są informacje firmy Kaspersky. Zalezienie tych loginów zajęło mi około 5 min w Google. Najlepiej sprawdzić programem AV komputer na obecność w/w trojanów lub zmienić swoje hasło.