Złośliwe menadżery pobierania

zlosliwe-menadzery-pobieraniaAsystenci pobierania to stosunkowo nowa usługa wprowadzona przez wiele popularnych zarówno polskich jak i zagranicznych stron z programami. Cała idea polega na tym aby użytkownik, który postanowił pobrać program ze strony najpierw pobrał autorską aplikację danej witryny, która to dopiero po zainstalowaniu na jego komputerze pozwoli na ściągnięcie wybranego programu.

Nie ma żadnej uzasadnionej potrzeby takiego komplikowania życia użytkownikowi, witryny internetowe wypatrzyły po prostu możliwość łatwego zarobienia pieniędzy wykorzystując naturalną potrzebę zdobycia programów niezbędnych do korzystania z komputera. Typowy menadżer pobierania oprócz ściągnięcia i zainstalowania wybranej przez nas aplikacji będzie chciał także zainstalować niezliczoną ilość toolbarów w naszych przeglądarkach a także zmienić nam stronę startową i być może nawet zainstalować inne aplikacje reklamowe. Wszystkie dodatkowe ?usługi? są oczywiście domyślnie aktywowane a użytkownik ma możliwość odmowy instalowania niechcianych pasków i ingerencji w jego przeglądarkę. Niestety użytkownicy komputerów przyzwyczajeni do instalowanie metodą ?klikaj dalej aż się skończy? często nieświadomie zgadzają się na wszystkie usługi dodatkowe proponowane przez witryny z programami przyczyniając się do zwiększania zysków ich właścicieli. Dochodzi w pewnym momencie do swego rodzaju potyczki webmasterów z użytkownikami. Właściciele witryn chcą podstępem zainstalować na komputerach użytkowników jak najwięcej często niepotrzebnych aplikacji a zadaniem użytkowników jest nie dać się podejść coraz to sprytniejszym zabiegom. Niewątpliwie internet staje się miejscem coraz bardziej dzikim a funkcjonowanie w nim zaczyna przypominać walkę o przetrwanie w gąszczu reklam i podstępów webmasterów.

Jedynym sposobem obrony jest uważne czytanie komunikatów instalatora i zastanowienie się przed kliknięciem magicznego przycisku ?dalej?. Wiele stron oferuje też zgrabnie ukrytą opcję pobierania plików bezpośrednio z serwera bez używania menadżera pobierania. Należy poszukiwać takiej opcji na stronie z upragnionym programem i być czujnym na każdym kroku.