Jak zrobić zdjęcie do dokumentów?

Zdjęcia do oficjalnych dokumentów muszą spełniać ściśle określone wymogi związane z wyglądem i wymiarami. Dość ciekawym zastosowaniem fotografii cyfrowej jest zrobienie sobie zdjęcia do dowodu czy też innego dokumentu. Jeśli mamy aparat cyfrowy i nie chcemy marnować pieniędzy to z pomocą odpowiedniego oprogramowania, możemy sobie sami zrobić w domowym zaciszu i przygotować do wydruku naszą fotografię.

Zdjęcie najlepiej robić ze statywu. Jeżeli go nie mamy, zbudujmy sobie prowizoryczny statyw, na którym położymy aparat – może to być taboret postawiony na stole, lub drabinka.
Na zdjęciu dokumentowym powinniśmy być ubrani schludnie, a najlepiej elegancko. Fryzura również powinna być stonowana i dobrana tak, by nie utrudniać identyfikacji.

Na początek należy przygotować sobie tło czyli np. ścianę, pamiętając, aby było jasne i gładkie. Ważne, aby w pomieszczeniu było wystarczająco dużo światła. Zdjęcie bez wystarczającej ilości światła będzie mało wyraźne i nieczytelne. Ustawiamy nasz aparat w taki sposób, aby obejmował nas mniej więcej do klatki piersiowej. Następnie ustawiamy krzesełko pod ścianą i siadamy tak, aby było widoczne lewe ucho.
Ważne wskazówki!
Jeśli nosisz kolczyki, to na czas zdjęcia je zdejmujemy.
Zdjęcie możemy wykonać sami używając samowyzwalacza lub z pomocą członka rodziny.
Nie patrzymy w obiektyw. Optymalnym punktem wzroku osoby fotografowanej powinien być punkt oddalony od aparatu o 40-50 cm i około 5cm wyżej od aparatu.

Po zrobieniu fotografii aparatem cyfrowym plik ze zdjęciem przenosimy do komputera. Warto zrobić sobie jego zapasową kopię, bo podczas prób może nam się coś popsuć. Otwieramy zdjęcie za pomocą programu Picasa. Dobrze jest w większości przypadków dokonać rozjaśnienia fotografii do wydruku. Przy standardowych ustawieniach wydruki wychodzą zbyt ciemne. W tym celu zastosujemy opcję podstawową  Wypełnienie światłem. Suwak tego narzędzia przesuwamy w prawo, aby otrzymać wyraźniej jaśniejszą fotografię.Możemy też usunąć drobne niedoskonałości.

Następnym krokiem jest nadanie zdjęciu odpowiedni rozmiar.Poniżej znajdziesz wskazówkę jakie wymiary powinno mieć  zdjęcie dokumentowe:

– zdjęcie do dowodu 35×45 mm
– zdjęcie do dyplomu 45×65 mm
– zdjęcie do legitymacji 35×45 mm
– zdjęcie do paszportu 40x50mm
– zdjęcie do prawa jazdy 35x45mm

Przed umieszczeniem w docelowym szablonie zdjęcie trzeba ładnie przyciąć. W tym celu użyjemy funkcji wycinania, czyli ikoną Przytnij. Umieszczoną wśród Korekcji podstawowych programu Picasa.  Następnie wybieramy tu opcję Dodaj niestandardowy format zdjęcia. Wtedy program wyświetli nam następujące okno, w które wpiszemy wartości przez nas pożądane.

Jeśli nie mamy możliwości wydrukowania w domu swojego zdjęcia,  musimy stworzyć  nowy plik o wymiarach 10x15cm na którym umieścisz kilka zdjęć dokumentowych. Wtedy fotograf będzie mógł wydrukować plik jedno zdjęcie na którym będzie kilka mniejszych fotografii do wycięcia.  Efekty pracy zapisujemy.