Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia?

Wstawiając zdjęcia na różnie portale możemy spotkać się często z komunikatem, że nasze zdjęcie posiada za dużą rozdzielczość. W tym przypadku konieczne jest jego zmniejszenie. Skorzystaj z naszych porad i dowiedz się jakie metody można zastosować w celu zmiany rozdzielczości.

Skorzystamy z dwóch programów, które automatycznie zmienią naszą rozdzielczość.

Light Image Resizer to darmowy program do zmieniania rozmiaru, lub konwertowania obrazów. Aby zmniejszyć rozdzielczość należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na wybrane zdjęcie i  wybrać opcję Light Image Resizer. Pojawi się okienko z którego mamy możliwość wyboru standardowej rozdzielczości, np. 640×480 czy 800×600. Jeśli nam nie odpowiadają to oczywiście możemy zmienić wymiary zdjęcia w sposób automatyczny. Po zatwierdzeniu pojawi się kopia zdjęcia ze zmienioną rozdzielczością.

Paint to systemowy program do edycji zdjęć. Bardzo proste w użyciu narzędzie. Jeśli już mamy załadowane w nim zdjęcie,  wybieramy opcję  Plik -> Otwórz otwierając swoje zdjęcie. Następnie klikamy w  opcję Obraz -> Atrybuty. Wybieramy skalę (cale, centymetry, piksele),  wpisujemy odpowiednią rozdzielczość. Aby zatwierdzić operację naciśnij przycisk OK. Jeśli chcesz zachować oryginał zdjęcia- pracuj na kopii, ponieważ program Paint nie tworzy drugiej kopii ze zmienionymi parametrami.