Tworzenie kopii partycji systemowej
Aby ustrzec się wcześniej w przypadku awarii systemu i utratą jego danych, warto stworzyć kopię partycji systemowej i przywrócić szybko komputer do stanu sprzed uszkodzenia.
Do tego celu skorzystamy z darmowego narzędzia DriveImage XML , które zapisuje i zabezpiecza wszelkie dane wraz z ustawieniami. Tak stworzony obraz dysku umożliwia szybkie wgranie wszystkich utraconych danych.
1. Instalujemy i uruchamiamy program DriveImage XML, a następnie wybieramy opcję Backup.
2. Narzędzie dokonuje sprawdzenia systemu, po czym wyświetla dostępne dyski twarde w górnym oknie, a także dane dotyczące ich wielkości i ilości zajętego miejsca. Wybierając literę oznaczającą dysk, będziemy tworzyć jego obraz. Klikamy Next,w celu rozpoczęcia tworzenia obrazu.
3. Wyświetli się okienko z danymi dotyczące tego dysku twardego. Klikamy Next i wybieramy miejsce, gdzie ma zostać zapisany obraz.
Należy zorientować się czy w określonym miejscu jest wystarczająco dużo wolnego miejsca.
4. Wybieramy jedną z trzeb opcji, w jaki sposób powinien zostać zapisany obraz:
Raw Mode – umożliwia dokładne odczytanie zawartości dysku twardego i jej skopiowanie. Tworzy obraz 1:1, kopiując wiernie oryginalny nośnik.
Split large files ? w celu zapisu obrazu na nośniku w systemie FAT. Przydatna opcja, gdy chcemy zapisać kopię na wielu płytach CD/DVD.
Compressed ? żeby oszczędzić miejsce, możesz skompresować dane zapisywane w obrazie. Wydłuża proces tworzenia obrazu, ale tym samym oszczędza dużo miejsca na dysku.
Przed procesem odczytu zawartości dysku twardego dostęp do niego będzie zablokowany, co przyspieszy przetwarzanie danych i ich zapisu. Warto mieć włączoną opcję Try Volume Lockig first.
5. Wybieramy opcję Try Volume Shadow Services , dzięki czemu program dokona wpierw odczytu określonego sektora po czym zapisze jego zawartość, a następnie umożliwi do niego dostęp.
6. Wybieramy Next, w celu utworzenia obrazu i zapisujemy go w wybranym folderze.
7. Na koniec wyświetli się komunikat podsumowujący poprawne wykonanie zadania lub powiadomienie o wystąpieniu błędu.