Jak uniknąć wirusów komputerowych?
Wydajna praca lub przyjemna zabawa w sieci powinna zostać poprzedzona zapewnieniem sobie bezpieczeństwa. Na niebezpieczeństwo złapania wirusa narażeni są wszyscy, którzy w dowolnej formie przenoszą dane między komputerami. Źródłem zainfekowania naszego systemu może być piracki program bądź plik skopiowany ze strony WWW, dołączony do poczty elektronicznej albo wiadomości zamieszczonej na liście dyskusyjnej czy też przeniesiony z innego komputera za pośrednictwem dysku przenośnego np. pendrive. Obecnie znamy setki odmian i rodzajów wirusów. Te zaś mogą powodować różnorodne szkody: zmieniać lub uszkadzać dane, zakłócać komunikację, wyświetlać komunikaty, przechwytywać informacje, spowalniać pracę systemu, zmieniać ustawienia komputera.
Istnieje kilka zasad bezpiecznego korzystania z sieci, które ograniczają ryzyko i znacznie zmniejszają szkody, jeżeli już dojdzie do ataku wirusa. Skuteczna ochrona przed wirusami wymaga pewnej samodyscypliny.
Jeśli to możliwe stwórz bootowalny dysk awaryjny. Nie ufaj gotowym dyskietkom dostarczonym wraz z oprogramowaniem – często nie udaje się z nich uruchomić komputera. Ważne, by posiadać dyskietki lub płyty instalacyjne Windows i innych ważnych programów. Wyłącz w BIOS-ie opcję uruchamiania systemu z dyskietki.
Wykonuj kopie zapasowe ważnych danych i dokumentów . Ochrona przed wirusem polega, oprócz unikania dysków przenośnych np. pendrive z programami niewiadomego pochodzenia, na systematycznym kontrolowaniu systemu plików przez zainstalowanie programu antywirusowego, który podczas każdego włączenia komputera działał w tle. Jest mnóstwo dostępnych programów, które skutecznie zabezpieczają nasz komputer. Jeśli nie stać nas na drogi program, możemy skorzystać z darmowych narzędzi do ochrony. Sprawdzaj w regularnych odstępach czasu, co najmniej raz na tydzień, wszystkie twarde dyski skanerem antywirusowym. Wykorzystaj funkcję planowania zadań programu antywirusowego.
Pamiętaj, żeby w miarę regularnie pobierać aktualizacje do swojego programu antywirusowego. Dzięki temu twój program obojętnie czy to płatny czy darmowy antywirus będzie miał najnowszą bazę wirusów i zapewni nam lepszą ochronę. Tylko w ten sposób będzie mógł wykryć nowe wirusy. Zwracaj uwagę na nienormalne reakcje komputera. Mogą one być oznaką wirusa.
Staraj się unikać podejrzanych stron internetowych, których nie jesteś pewien, że są bezpieczne. Nie ściągaj plików, które przesyłają Ci nieznane osoby, choćby w mailu. Chyba każdy z nas otrzymał kiedyś mail o podobnej treści: ?Gratulacje! Właśnie zostałeś wylosowany do gry o milion złotych! Aby odebrać swoje pieniądze ściągnij plik dołączony w załączniku a następnie wypełnij kupon zgłoszeniowy?. To tani chwyt, którzy stosują hakerzy, aby dobrać się do naszych danych bądź zainfekować nasz system. W ten sposób wirus zaraża coraz to więcej programów w komputerze, a ?zainfekowane? nim programy, przenoszone na dyskietkach lub przesyłane siecią niszczą zasoby innych komputerów. Trzymając się przedstawionych reguł, można w dużej mierze zabezpieczyć się przed atakiem niszczycielskich wirusów.