Jak ukryć strony, które przeglądamy?

Każdy z nas przeglądając codziennie wiele stron internetowych, pozostawia mnóstwo informacji tzn. historię , która może zostać wykorzystana przez niepowołane osoby. Jak zatem skutecznie usunąć przeglądane strony, aby nie został po nich ślad?

Wszystkie adresy, które przeglądaliśmy zostają zapisane w podręcznej pamięci przeglądarki. Każdy, kto będzie miał dostęp do komputera, będzie mógł swobodnie je obejrzeć.

Każda przeglądarka może troszkę różnić się od siebie układem narzędzi.

W przeglądarce Mozilla Firefox wystarczy rozwinąć listę, znajdującą się w polu adresowym. Następnie należy wejdź w Narzędzia, a następnie kliknąć : Wyczyść prywatne dane. Zaznamy żądane opcje i potwierdzamy usunięcie. Dane zostają skasowane.  Dodatkowo, użytkownicy Firefoksa mogą ukrywać wybrane karty za pomocą rozszerzenia, jakim jest HideTab.

Narzędzie to minimalizuje  przeglądane karty do poziomu ikonki, która znajduje się w prawym dolnym rogu okna na pasku stanu. Pobieramy plik HideTab.xpi i zapisujemy go w dowolnym miejscu.  Zainstalowane narzędzie otwieramy za pomocą Firefoxa i postępujemy zgodnie z instalacją. Po jej zakończeniu uruchamiamy ponownie przeglądarkę. W prawym dolnym rogu powinna pojawić się nowa ikonka ? po kliknięciu na nią mamy możliwość ukrycia wszystkich lub wybranych kart. Możemy również wybrać ustawić stronę, jaka ma być wyświetlana w sytuacji, gdy ukryjemy karty.

W przeglądarce Internet Explorer, aby usunąć internetowe ślady, klikamy  na opcje: Usuń pliki cookie, Usuń pliki?, oraz Wyczyść historię.

Kolejną przeglądarką jest Opera. Należy wejść w Narzędzia, a następnie kliknąć: Wyczyść historię przeglądania. Wybierając opcję Szczegóły masz możliwość zdefiniowania, co ma zostać usunięte.

Zajmijmy się teraz innymi użytkowymi narzędziami, których dane również mogą zostać przechwycone przez niepowołane ręce. Przeglądarki internetowe posiadają funkcję autouzupełniania. To opcja, dzięki której hasła dostępu nie wymagają ręcznego pisania przez nas, gdyż są automatycznie zapisywane w systemie. Nie musimy zatem wpisywać  swojego loginu, hasła, adresu e-mail, czy numeru telefonu. Jednak każda osoba, mająca styczność z naszym komputerm będzie w stanie odczytać twoje prywatne hasła( klikając na opcję Pokaż hasła). Warto się przed tym zabezpieczyć, zakładając hasło główne. W tej sytuacji należy wejdź w Narzędzia, następnie w Opcje. Kliknij na zakładkę Bezpieczeństwo. Dodaj zaznaczenie przy opcji: Używaj hasła głównego, które będziemy znać tylko my.

Również pliki, które wydają nam się usunięte przez systemowy kosz, nie zawsze zostają skasowane z dysku twardego. Ciekawostką jest fakt, że system operacyjny używa specjalnej metody (dopisuje zera i jedynki na początku, oraz na końcu pliku), dzięki której plik przestaje być widoczny dla systemu i jest traktowany jako wolna przestrzeń. Skuteczną metodą na pozbycie się danych z dysku jest ich fizyczne usunięcie za pomocą  programów np. tj. : darmowy Eraser lub HDD Wipe.