Retusz zdjęć

GIMPPortableRetusz zdjęć oznacza poprawianie fotografii, poprzez jej odnowienie, zmianę barwną fotografii, wykadrowanie, poprawę szczegółów, a także zmiany poza obszarem kadru np. dodanie ramki. Retuszem zdjęć jest również wykreowanie fotografii na styl dawnych fotografii itp.

GIMP to darmowy program do retuszu zdjęć. Jest to bezpłatny odpowiednik Adobe Photoshop. Można go pobrać z tej strony bez uiszczania żadnych opłat. GIMP umożliwia zarówno podstawowe opcje modyfikacji fotografii, jak np. przycięcie, zmienienie kontrastu, nasycenia, barw, redukcję efektu czerwonych oczu, jak i bardziej skomplikowane operacje za pomocą szeregu specjalnych filtrów. Umożliwia nam to redukcję szumu, stylizację fotografii na starą, czy zamienienie zdjęcia na obraz malowany akwarelami. Do tego możemy manualnie wygładzić zdjęcie, dorysować coś, czy dokleić. Dzięki operacji na warstwach możemy również zrobić fotomontaż.

Podstawowy retusz zdjęć:

Zdjęcie do obróbki możemy uruchomić prosto z programu, wybierając je z zakładki „Plik >> Otwórz” lub z folderu naciskając prawym przyciskiem na zdjęcie i wybierając „Otwórz za pomocą >> Gimp”.

Po wybraniu zdjęcia można rozpocząć jego obróbkę.
Na początku na pewno chcesz dostosować jego wymiary. W tym celu musisz wybrać „Narzędzia >> Narzędzia zaznaczania >> Zaznaczenie prostokątne” i przyciąć obraz. Po tej operacji będziesz miał w uciętych elementach białe tło (jeżeli nie jest białe zmień jego kolor na biały za pomocą wypełnienia – „Narzędzia >> Narzędzia rysownicze >> Wypełnienie kubkiem”). Aby się ich pozbyć musisz przyciąć obraz za pomocą funkcji „Obraz >> Dokładnie przytnij lub >> Przytnij”.

Gdy Twój obraz jest już odpowiednio przycięty może chciałabyś/chciałbyś nadać mu inne kolory. W tym celu możesz np. zmniejszyć nasycenie za pomocą zakładki „Kolory >> Odcień i nasycenie”. Widnieją tam trzy suwaki: Odcień, Nasycenie i Jasność. Pierwszym możesz zmienić barwy obrazu, drugim nasycenie, a ostatnim rozjaśnić albo przyciemnić zdjęcie.

Jeżeli chcesz zmniejszyć lub zwiększyć kontrast, możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym jest po prostu opcja „Kolory >> Jasność i kontrast”, gdzie możemy zwiększyć lub zmniejszyć wymienione wartości.
Drugą jest „Kolory >> Krzywe”, która za pomocą krzywej pozwala nam zmienić te dwie wartości w jednym czasie.

Jeżeli rozjaśniliśmy obraz, ale chcemy dodać do niego cienie, możemy to zrobić za pomocą zakładki „Kolory >> Poziomy”, co sprawi, że samo zdjęcia nie zostanie przyciemnione, ale zwiększy się światłocień.

To są tylko podstawowe funkcje programu, choć potrafi on tak naprawdę dużo, dużo więcej.