Jak stworzyć bezpieczne hasło?
Korzystając z komputera w sieci niejednokrotnie musimy się logować do serwisów, skrzynki pocztowej czy konta bankowego. Wymaga to od nas podawania danych osobistych, które weryfikują nasz dostęp. Aby korzystać z tego typu aplikacji bez stresu przed niepowołanym dostępem, należy zastosować się do kilku ważnych rad.
Istnieje wiele technologii uwierzytelniania, jednak najprostszym i najtańszym rozwiązaniem jest silne hasło.
Po pierwsze hasło nie może składać się z takich danych, jak imię, nazwisko, data urodzenia, NIP, znane wyrazy, znana fraza, i tego typu różnych zagadnień.
Najlepsze hasło to takie, które ma długość 8-10 znaków. Jeśli nie wprowadzono ograniczenia dotyczącego ilości znaków, to należy stosować zasadę – im dłuższe hasło – tym lepsze.
Używaj małych i dużych liter. Litery powinny być przypadkowe, nie mogą stanowić twoich inicjałów lub innego skrótu, który jest z tobą związany. Ponadto warto wprowadzić kombinację cyfr, wielkich i małych liter oraz symboli (np. #%^&@).
Nigdy nie wpisuj hasła, gdy korzystasz z nieznajomych komputerów (np. w kawiarniach internetowych, kioskach multimedialnych). Nigdy nie podawaj hasła w sposób zdalny, np. przez telefon albo e-mail.
Nie przechowuj hasła online, na komputerze lub w portfelu, który może wpaść w niepowołane ręce. Najlepiej zapisać gdzieś na karteczce i schować w bezpieczne miejsce w domu, np. wśród ważnych dokumentów.
Najlepiej, aby hasło było łatwe do zapamiętania, lecz trudne do odgadnięcia przez inne osoby.