Jakie hasła są bezpieczne, a jakich unikać?

bezpieczne-logowanie-na-konto-bankoweNiemal każdy z nas codziennie loguje się do swoich kont internetowych , poczty. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że hasło jest podstawowym środkiem do zabezpieczenia naszych danych i często jego siła jest na poziomie minimum, bądź używamy jednego do wielu kont. Takie sytuacje stają się łakomym kąskiem dla złodzieja, który bez problemu odgadnie hasło lub co gorsza, będzie w stanie włamać się do wszystkich naszych kont, jeśli używamy tego samego na wielu portalach.

Jakich haseł unikać?

Podczas tworzenia bezpiecznego hasła pamiętajmy, aby unikać kombinacji klawiszy, które łatwo się wpisuje na klawiaturze, np. ?1qaz?. W sieci dostępne są ?słowniki? zawierające takie i podobne kombinacje, mające na celu ułatwienie włamania hakerom. Najczęściej podajemy imię, datę urodzenia bądź kombinację cyfr „12345”. Jak złamać hasło poczty email, facebooka, wi-fi, telefonu i komputera?

Jeśli używamy któregokolwiek hasła, zasugerowanego wyżej, natychmiast je zmień, ponieważ twój komputer nie jest bezpieczny. Unikajmy słów znajdujących się w słownikach, słów wymawianych od tyłu, wszelkiego rodzaju skrótów czy informacji osobistych, typu imię, data urodzin czy imię sympatii.
Ważne jest, by nasze hasło, którym posługujemy się do logowania się na maila, serwisów społecznościowych, aukcji internetowych czy na konto bankowe, powinno być wszędzie inne.

Co wpływa na siłę hasła?

Wiadomo nie od dziś, że im dłuższe hasło, tym bezpieczniejsze. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo chronionych danych, w haśle powinno znajdować się jak najwięcej liter i znaków nietworzących logicznego ciągu. W jego skład powinny wchodzić wielkie i małe litery przemieszane z cyframi i znaki specjalnymi. Zaleca się zmianę hasła co 1-3 miesięcy. Słowa i zwroty tworzące hasło powinny być trudne do odgadnięcia dla osób postronnych i jednocześnie łatwe do zapamiętania dla ich twórcy. Nie ograniczajmy się do znaków tworzonych za pomocą klawisza Shift i klawiszy cyfr. Siła hasła znacznie wzrośnie, jeśli użyjemy symboli oraz znaków interpunkcyjnych innych niż te tworzone z użyciem górnego rzędu klawiszy.

Jak chronić przechowywane hasło?

Nawet najsilniejsze hasło lub fraza zabezpieczająca musi być odpowiednio chronione. Zapisując hasło na kartce papieru lub innym nośniku, nie zostawiajmy ich bez opieki i nie powierzajmy nikomu. Absolutnie nie korzystajmy w przeglądarce internetowej z funkcji automatycznego uzupełniania haseł i logików. Nie ujawniajmy swoich haseł innym osobom, nawet najbliższym. Dobry program do ściągania filmów za darmo z internetu.

Jeśli te wskazówki będą systematycznie stosowanie, to nasze bezpieczeństwo danych osobistych będzie dużo większe, a ryzyko ich utraty lub kradzieży bardzo się zmniejszy.