Wyłączanie funkcji User Account Control

User Account Control jest opcją działającą w systemie Windows Vista. W założeniu miała poprawiać bezpieczeństwo Windows poprzez ograniczanie dostępu aplikacji do działania tak długo, aż administrator systemu nie autoryzuje dla nich dostępu i w efekcie zapobiegać wykonaniu kodu bez zezwolenia użytkownika. Jednak jej działanie potrafi naprawdę uprzykrzyć życie niejednemu użytkownikowi. Pokażemy jak ją wyłączyć.

Efektem działania funkcji UAC w Windows Vista jest sytuacja, gdy próbujemy wykonać dowolną czynność wymagającą uprawnień administratora, wtedy to pojawia się komunikat, czy na pewno chcemy to zrobić. Może to okazać się dość uciążliwe, dlatego możemy ją wyłączyć – również w sytuacji gdy następuje konflikt sterowników urządzeń z UAC i wtedy jedynym wyjściem jest wyłączenie tej funkcji, żeby Windows Vista działał poprawnie.

Do rozpoczęcia wyłączenia UAC posłużymy się konsolą zabezpieczeń lokalnych.

1. W menu Start wybieramy opcję Rozpocznij wyszukiwanie , gdzie wpisujemy polecenie secpol.msc i naciskamy [Enter].
2. W oknie konsoli zabezpieczeń lokalnych przechodzimy do Zasady lokalne/Opcje zabezpieczeń/Kontrola konta.
3. Pojawi się lista ustawień UAC. Należy kliknąć polecenie Kontrola konta użytkownika: uruchamiamy wszystkich administratorów w trybie zatwierdzania przez administratora i wybieramy opcję Wyłączony. Nastąpi wyłączenie UAC.
4. Jeżeli chcemy włączyć UAC, zmieniamy tylko to ustawienie na opcję Włączony.

IC161773