Co więcej, użytkownicy tracą nie tylko swoje urządzenia, ale również przechowywane na nich cenne dane osobiste ? tak wynika z badania Kaspersky Consumer Security Risks przeprowadzonego przez Kaspersky Lab oraz B2B International latem 2016 r.
Smartfony i tablety od stanowią nieodzowną część naszego życia ? korzystamy z nich w pracy, relaksując się w domu i w podróży, jak również w celu kontaktowania się z przyjaciółmi lub rodziną. Co jednak, gdy smartfon czy tablet zginie, zostanie ukradziony lub uszkodzony? Jak zablokować numer w telefonie z Android? Co stanie się z wszystkimi zdjęciami z wakacji, filmem pokazującym pierwsze kroki stawiane przez dziecko, suplementami jak kreatyna, korespondencją z dawnymi przyjaciółmi? A co z kontami
e-mail, hasłami do portali społecznościowych czy danymi logowania do systemów
e-płatności oraz bankowości online? Czy naprawdę rozpłyną się wraz z utraconym urządzeniem?
Z badania wynika, że urządzenia mobilne są regularnie gubione, kradzione lub uszkadzane: ponad 12% badanych Europejczyków przyznało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy dotknął ich przynajmniej jeden z tych problemów. Po bliższej analizie okazuje się, że 8% urządzeń użytkowników zostało nieodwracalnie uszkodzonych, 2% gadżetów zostało zgubionych, a 3% ukradzionych. Dane te potwierdzają, że utrata lub kradzież urządzenia mobilnego to powszechny problem. Jednak czy utrata samego gadżetu to jedyny problem dla jego właściciela?
Według badania, na urządzeniach mobilnych przechowywane są następujące rodzaje danych:
– prywatne zdjęcia i filmy: 74% smartfonów i 68% tabletów;
– prywatna korespondencja e-mail: 64% smartfonów i 62% tabletów;
– hasła do kont na portalach społecznościowych i kont e-mail: 17% smartfonów i 15% tabletów;
– firmowe e-maile: 30% smartfonów i 27% tabletów;
– dokumenty biznesowe: 17% smartfonów i 25% tabletów;
– informacje finansowe, zwłaszcza hasła do kont w serwisach bankowości online: 8% smartfonów i tabletów.
Innymi słowy, ludzie przechowują na swoich urządzeniach mobilnych wszelkiego rodzaju informacje, a ich wartość jest często większa niż cena samego urządzenia.
Utrata tych informacji nie jest jedynym powodem do zmartwienia. Jeżeli poufne dane wpadną w niepowołane ręce, konsekwencje mogą okazać się katastrofalne: tajne informacje firmowe mogą krążyć po internecie, a do tego ktoś może włamać się do kont użytkownika na portalach społecznościowych, w serwisach e-mail i systemach bankowości online.
Jak się chronić przed kradzieżą urządzenia mobilnego?
Na szczęście, istnieją rozwiązania bezpieczeństwa dla smartfonów i tabletów, takie jak Kaspersky Internet Security for Android ? aplikacja stworzona w celu ochrony najpopularniejszej na świecie platformy mobilnej. Oprócz zaawansowanych technologii, które wykrywają i blokują cyberzagrożenia, oprogramowanie to zawiera również wiele funkcji, które chronią cenne dane użytkownika przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Może również znaleźć i odzyskać zgubione lub skradzione urządzenie. Oto kilka najważniejszych funkcji aplikacji:
– funkcja blokowania i lokalizacji może zablokować utracone urządzenie i zidentyfikować jego położenie przy użyciu danych dostarczonych przez moduł GPS smartfona lub tabletu;
– wbudowana niszczarka danych umożliwia całkowite usunięcie wszystkich informacji przechowywanych na urządzeniu;
– dzięki funkcji ?Mugshot? użytkownik może ukradkowo zrobić zdjęcie każdemu, kto w sposób nieautoryzowany wykorzystuje jego urządzenie po zaginięciu;
– moduł ?SIM Watch? pozwala właścicielowi zablokować urządzenie mobilne lub wyczyścić jego pamięć, nawet gdy złodziej wymieni kartę SIM.
Więcej info na porady komputerowe bezplatne-programy.pl