Zastanawiasz się czy pobieranie programów komputerowych jest legalne, które można ściągnąć i używać bez obaw w domu a które wykorzystywać komercyjnie? Postaramy się trochę wyjaśnić ten temat. Trzeba pamiętać, że ochrona programów komputerowych jest w polskim prawie bardziej restrykcyjna niż różnych filmów i muzyki. Należy zatem szczególnie uważać, jakie aplikacje i skąd ściągamy.
Programy komputerowe zostały wyłączone przez prawo z użytku osobistego. Zgodnie z art. 278 § 2 kodeksu karnego uzyskanie (ściągnięcie z internetu) pirackiego oprogramowania traktowane jest jak kradzież, natomiast przyjęcie programu pochodzącego z przestępstwa jako paserstwo – art. 293 § 1 kodeksu karnego. A zatem karalne jest już samo posiadanie nielegalnego programu.
Legalne jest pobieranie programów w wersji freeware i shareware, ale należy pamiętać, że wiele tego typu aplikacji podlega ochronie praw autorskich i możemy z nich korzystać wyłącznie w sposób, jaki określa licencja. Każde działanie wbrew licencji jest nielegalne. Zawsze powinniśmy zapoznać się z jej treścią i nie ma znaczenia, że jest na przykład w języku angielskim. W sieci możemy znaleźć programy typu Open Source oparte na wolnej licencji, z których możemy korzystać bez ograniczeń. Ściąganie i rozpowszechnianie tego typu aplikacji nie wiąże się z ryzykiem i nie narazi nas na odpowiedzialność cywilną i karną.
Pirackie uaktualnienie legalnie posiadanego programu jest nielegalne. Każda nowa wersja programu to nowa licencja. Nie możemy zatem ściągać nielegalnie nowszej wersji programu, który mieliśmy dotychczas na komputerze.
Pamiętajmy, że policja przy okazji przeszukania sprawdza też legalność oprogramowania. Jeśli znajdzie na naszym komputerze programy, na które nie mamy licencji, czekają nas przykre konsekwencje. Z reguły jednak duże firmy, takie jak Microsoft czy Adobe, idą z prywatnymi użytkownikami na ugodę. Może się skończyć jedynie zapłaceniem wartości oprogramowania, ale wszystko zależy też od tego, ile i jakie nielegalne programy mamy. Nie zapominajmy, że posiadanie nielegalnego oprogramowania traktowane jest jak kradzież i grozi za to do pięciu lat więzienia.
Jeżeli licencja programu mówi, że możemy go używać wyłącznie w warunkach domowych i wyklucza użycie komercyjne, to nie możemy takiego programu używać w swojej firmie, nawet jeśli owa firma jest jednoosobowa i należy do nas. Każde użycie takiego programu do celów komercyjnych jest nielegalne.