Mozilla zaprezentowała najnowszą wersję przeglądarki Firefox, która ma w sobie kilka nowości wizualnych i związanych ze sprawami technicznymi.
Nowe stabilne wydanie Firefox to pierwsze poprawki we wbudowanym komunikatorze Hello. Okienko z widokiem kamery znajduje się teraz osobno i posiada swój własny adres. Kolejna nowość ti dostępne silniki wyszukiwania rozmieszczono w osobnych kafelkach, pojawiła się także nieco inaczej wyglądająca lista sugestii (obrazek poniżej). Od edycji 35.0 dostęp do Firefox Marketplace dostępny jest z menu Narzędzia, można także umieścić na pasku przycisk przenoszący do witryny. Użytkownicy Mac OS X dostaną w swojej wersji Firefoxa wbudowane wsparcie dla H264 (MP4) oraz renderowanie kafelków. Firefox żegnamy wsparcie dla XP i Visty, witamy zwarte motywy.
Jak namierzyć telefon z Androidem?
Nowy Mozilla Firefox to także lepsze dopasowywanie grafik wysokiej jakości do strony. Ułatwienia techniczne to m.in. satelitarna mapa usprawnienia w dynamicznej zmianie stylów, zaimplementowanie HTTP Public Key Pinning Extension, dodanie wsparcia dla CSS Font Loading API czy ustawienie filtrów CSS jako domyślnie włączonych. Inna zmiana „pod maską” to aktualizacja PDF.js do wersji 1.0.907, a także poprawki związane z bezpieczeństwem.
W sieci dostępne są różnorodne przeglądarki internetowe. Grunt to wybrać taka, która będzie ułatwiać nam korzystanie z zasobów Internetu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się jednej i wg nas niezawodnej przeglądarce jaką jest Mozilla Firefox.
Warto dodać, że przeglądarka jest zupełnie darmowa i jest dostępna w polskiej wersji językowej. Przeglądarka Firefox obsługuje technologie zabezpieczeń obsługiwane przez większość pozostałych nowoczesnych programów tego typu (szyfrowanie SSL z obsługą certyfikatów, konfigurowalne ustawienia prywatności, ścisła kontrola uprawnień w obiektowym modelu dokumentu, ograniczenia dla języków Javascript i Java).
Przyjrzyjmy się poszczególnym funkcjom jakie oferuje Mozilla.
Możliwość dodawania kolejnych kart (można to zrobić za pomogą skrótu klawiszowego CTRL+T). Mozilla wprowadziła ją jako pierwsza. Mamy tu możliwość dowolnego zarządzania ustawieniami strony (Plik-> Ustawienia strony), manipulując wartościami marginesów.
Archiwizacja odwiedzanych stron. Ta opcja znajduje się w zakładce Historia. Umożliwia nam łatwy powrót do stron, które odwiedzaliśmy wcześniej. Funkcja ta może nam się niezmiernie przydać np. podczas awarii komputera, kiedy nam się niespodziewanie wyłączy. Ponadto Firefox przywróci nam przerwaną sesję i wyświetli strony, które przeglądaliśmy przed awarią.
Automatyczna instalacja dodatków. Dodatki umożliwiają wygodną obsługę rozmaitych rodzajów stron, np. znajdując się na stronie, dla której do poprawnego odtworzenia potrzebna jest Java – program Firefox sam ją pobierze (pytając nas wcześniej o zgodę).
Dodawanie ulubionych stron do zakładek. Jeśli chcemy jeszcze wrócić do strony, która szczególnie nam się spodobała, możemy dodać ją do zakładek. W tym celu wybieramy z paska zadań opcję Zakładki, a następnie wybieramy Dodaj zakładkę, lub skrót klawiszowy CTRL+D). Dzięki tej opcji niejednokrotnie możemy wracać do ulubionych stron.
Blokowanie wyskakujących okienek. Firefox blokuje wszystkie wyskakujące okna, można jednak skonfigurować białą listę stron, z której wyskakujące okna blokowane nie będą. Można również wyłączyć blokadę, umożliwiając stronom otwieranie okien lub pozwolić otworzyć wyskakujące okno tymczasowo. System ten potrafi również zablokować okna generowane przez wtyczkę Flasha lub Javy.
Mozilla Firefox to prosta w obsłudze i zrozumiała przeglądarka, którą warto zainstalować na swoim komputerze.
Pobierz Firefox