Zagrożenia w Internecie

Osoby zajmujące się bezpieczeństwem w sieci niechętnie wspominają o zagadnieniach związanych ze swoją pracą. Dzięki temu w światku komputerowym zyskują bardzo duży prestiż. Może kiedyś takie podejście było uzasadnione, ale dziś potrzebę znajomości problematyki bezpieczeństwa odczuwa każdy użytkownik sieci.

Każdy, kto miał do czynienia z wykonywanymi przez sieć transakcjami powie, jak istotne jest bezpieczeństwo w Internecie. Transakcje internetowe muszą być maksymalnie zabezpieczone – inaczej klient z nich nie skorzysta. Jaki jest sens kupowania przez Internet, skoro włamywacz może przechwycić kluczowe dane, np. wykraść numer karty kredytowej? Pomiędzy sprzedawca z konsumentem stoi jeszcze ktoś zainteresowany bezpieczeństwem, a mianowicie dostawca oprogramowania obsługującego transakcje sieciowe. Te trzy strony mają oczywiście pobudki do przejmowania się bezpieczeństwem Internetu. Istnieją jednak także mniej ewidentne powody.

Jednym z nich jest prywatność. Internet to pierwszy namacalny dowód, że na Ziemi może powstać społeczeństwo iście orwellowskie. Każdy z nas powinien być świadom, ze niezaszyfrowana komunikacja internetowa nie jest ani trochę bezpieczna, największe zagrożenie zaś stanowią nie włamywacze, ale organy rządowe. To prawda, ze globalna sieć jest niewyczerpanym źródłem wiedzy i rozrywki. Ale nie zawsze stoi po naszej stronie – szczególnie jeśli mamy coś do ukrycia. Właśnie z tych powodów powinno się promować edukację o bezpieczeństwie w sieci.

Internet jest teraz codziennością dla każdego z nas, wiele osób wysyła codziennie e-maile, rozmawia ze znajomymi na czacie, bawi się i gra on-line. W sieci można pracować, szukać niezbędnych informacji, spędzać wolny czas.
Korzystanie z Internetu może także umożliwiać płacenie za nabywane dobra lub zarządzanie posiadanym majątkiem.

Przeciętnie Polacy spędzają w sieci od kilkunastu do kilkudziesięciu minut dziennie. Niestety, oprócz nas są także osoby, które chciałyby skorzystać na naszej obecności w sieci, nie zawsze legalnie i zgodnie z prawem. Jak to robią? Włamują się do naszych komputerów, instalują oprogramowanie przejmujące poufne informacje, rozsyłają wirusy, a nawet podszywają się pod naszych znajomych i znajome. Wszystko w jednym celu ? by ukraść to co do nas należy ? nasze pieniądze, czas, reputację, a nawet osobowość.

Na czym mogą polegać ich działania?

– mogą instalować oprogramowanie typu ?spyware? do wykradania poufnych informacji;
– mogą korzystać z komputera by atakować i szpiegować inne osoby;
– mogą rozsyłać masowo niechcianą pocztę, tzw. spam;
– mogą także podszywać się pod znane witryny internetowe w celu wyłudzenia danych, pieniędzy.

Możesz jednakże temu zapobiec. Poniżej przedstawiamy Ci w kilku krokach proste metody zabezpieczenia się przed cyberprzestępczością:

zainstaluj oprogramowanie bezpieczeństwa ? czyli, m.in. program antywirusowy, anty-szpiegowski, zapory sieciowe ? to spowoduje, że Twój komputer będzie odporny na ataki z zewnątrz;

  • umożliw dokonywanie przez Twój komputer automatycznych aktualizacji ? spowodują, że Twój system i przeglądarka internetowa będą posiadać wszystkie niezbędne poprawki związane z bezpieczeństwem, co zminimalizuje prawdopodobieństwo skutecznego ataku na Twój komputer;
  • zachowaj rozsądek w użytkowaniu komputera ? staraj się nie korzystać z komputera przy użyciu konta administratora;
  • zabezpiecz sieć bezprzewodową – używaj wysokiego poziomu szyfrowania, np. WPA;
  • twórz kopie zapasowe ? nie uchroni to Cię przed atakami z zewnątrz, jednak pozwoli Ci bezpiecznie przechowywać dane i zapobiec ich utracie w przypadku ataku wirusowego;
  • bezpiecznie i rozsądnie korzystaj z komunikatorów, portali społecznościowych, blogów, etc.