Więc do dzieła.
Do wykonania pliku końcowego niezbędne są następujące programy:
- Gordian Knot – ja używałem wersji 0.28.6 + hotfix,
- VirtualDubMod (jest w pakiecie z Gordianem, ale w miarę stara wersja) – ja używałem VirtualDubMod 1.5.10.1
- Jeszcze kilka innych programów dostępnych w pakiecie z Gordian Knot (dla świętego spokoju przy instalacji Gordiana nic nie odznaczaj)
oraz kodeki:
- DivX lub XviD
- AC3filter
Wszystkie te pliki są do ściągnięcia z www.divx.pl
Przejdźmy do samego procesu. Na początku napiszę, że będzie nam potrzebne ok. 5,5 GB wolnego miejsca na dysku twardym (w najgorszym wypadku).
1. Uruchom Gordian Knota.
2. Z zakładki Ripping wybierz DVD Decrypter.
2a. Jeżeli masz wsadzoną płytę DVD do napędu DVD, to wystarczy, że teraz klikniesz na tą dużą ikonę – Decrypt.
2b. W ten sposób rozpoczniesz proces kopiowania z płyty DVD na dysk (domyślna lokacja to 'C:ETYKIETA_PLYTY…'). W zależności od prędkości napędu potrwa to od kilku do kilkunastu minut.
3. Po skopiowaniu danych wyjdź z DVD Decryptera i również z zakładki Ripping wybierz DVD2AVI.
3a. Z menu File wybierz Open i wskaż ścieżkę do któregoś ze skopiowanych *.vobów (np. 'C:ETYKIETA_PŁYTYVIDEO_TSVTS_01_1.VOB').
3b. Teraz wciśnij F5 i odczekaj chwilę, którą możesz wykorzystać na spisanie danych z okienka, które się pokazało (mogą się później przydać), po czym wciśnij ESC.
3c. Gdy już to zrobiłeś wciśnij F4, by zapisać plik projektu (plik *.d2v), który potem otworzymy w Gordian Knot.
4. Przejdź na druga zakładkę – Bitrate.
4a. W dole okna, po lewej stronie jest przycisk Open – kliknij go.
4b. Pokaże się okno, które póki co możemy zminimalizować i przejść do ważnej części przygotowań do kompresji.
4c. Na zakładkach Bitrate i Resolution mamy mnóstwo ważnych rzeczy do ustawienia:
- W sekcji Codec zaznaczamy ten kodek, którego będziemy później używali do kompresji (w ten sposób kalkulator GK będzie dokładniejszy).
- W sekcji Audio A kliknij select i wskaż plik ac3, który się stworzył przy zapisywaniu projektu w programie DVD2AVI (domyślnie znajduje się on w folderze z vobami) lub podaj jego dokładny rozmiar.
- Jeżeli przewidujesz, że razem z filmem na płytę będziesz chciał nagrać jeszcze inne pliki, np. kodeki potrzebne do jego otwarcia, jakiś program do odtwarzania, itp. to możesz zarezerwować na nie miejsce w sekcji Files.
- W sekcji Interleaving & AVI-overhead wybierz dla ścieżki ac3 opcję 1x ac3/cbr mp3 oraz synchronizację dźwięku z obrazem co 1 klatkę (1 frames).
4d. Skoro film będzie zawierał ścieżkę dźwiękową w formacie ac3 nie damy radę "upchnąć" go na 1 CD (nawet 800MB), tak aby miał rozsądną jakość, więc ustawmy, aby program skompresował go i podzielił (opcja Split final file…) – w tym wypadku dla bezpieczeństwa warto ustawić rozmiar płyty na 695 MB.
5. Teraz kolej na zakładkę: Resolution:
- W 99% pierwsze dwie sekcje nas nie interesują – zostawiamy PAL (chyba, że wynika inaczej z naszych notatek, które sporządziliśmy w czasie pracy w DVD2AVI – wtedy zmieńmy na tak, jak zapisaliśmy).
- Suwakiem ustawiamy sobie rozdzielczość i w trzeciej sekcji klikamy Auto-crop i chwilę czekamy. Program "puści" sobie kilka minut filmu i sam dopasuje optymalne obcięcie zbędnych obszarów kadru.
6. Przyszła pora na zakładkę Subtitles. Jeżeli film nie jest polski i chcemy, aby od razu w ramach kompresji napisy zostały włączone w film – musimy poczynić odpowiednie kroki, by to osiągnąć:
- W kroku 1. klikamy Configure. Później Open (jako typ pliku wybieramy 'Ifo and vobs…' i po raz kolejny udajemy się do folderu gdzie są nasze voby. Zaznaczamy plik 'VTS_01_0.IFO' i klikamy Otwórz. Wybieramy gdzie ma się zapisać projekt napisów (ja radzę wybrać folder z vobami). Później 2 razy OK i czekamy. Później znów 2 razy OK i znajdujemy się znów w zakładce Subtitles.
6a. Teraz (skoro film bedzie na kilku płytach) w tej zakładce wybieramy opcję z 3. kroku – Cutter. Następnie Open i wybieramy plik 'VTS_01_0.idx'. Później Save as…, Zapisz, Exit.
7. Teraz powracamy do naszego zminimalizowanego okna z podglądem filmu. Jeżeli dochodzimy do wniosku, że wszystko się zgadza – nie ma żadnych czarnych pasów i że nie obcięło nam za dużo kadru klikamy na Save & Encode. W oknie, które nam się pokaże wybieramy Select VobSub files i otwieramy plik 'output.idx' i znów Save & Encode i Zapisz.
8. W oknie, które nam się pokazało klikamy Just Mux – w ten sposób przy kompresji będzie od razu dołączany dźwięk. Jeżeli opcje, które się nam właśnie z lewej strony pokazały nie zgadzają się z tym z zakładki Bitrate – zmieńmy je.
8a. Przejdźmy teraz do zakładki DivX 5 i upewnijmy się, że zaznaczona jest opcja 'Re-Calculate Bitrate…' – jest to zabezpieczenie na wypadek, gdyby film miał przekroczyć ustalony rozmiar – kodek w razie ryzyka przekroczenia limitu zmniejszy wartość bitrate by temu zapobiec.
W KOŃCU MOŻEMY KLIKNĄĆ NA 'Add Job to Encoding Queue' I POTWIERDZIĆ WYBÓR. TERAZ NASTĘPUJE REALIZACJA NASZYCH WSZYSTKICH USTAWIEŃ – CZYLI TWORZENIE PLIKÓW WYNIKOWYCH. UZBRÓJMY SIE W CIERPLIWOŚĆ, GDYŻ PROCES MOŻE POTRWAĆ NAWET KILKANAŚCIE GODZIN.