Koniec procesu 321 Studios – zakaz sprzedaży DVD X Copy

Po ośmiu miesiącach zapadł wyrok w sprawie 321 Studios (producent oprogramowania do kopiowania płyt DVD) kontra studia filmowe z Hollywood (m. in. MGM Studios, Columbia Pictures, Time Warner Entertainment, Universal City Studios). Sąd w San Francisco orzekł iż oprogramowanie DVD X Copy jest nielegalne i zobowiązał producenta do zaprzestania jego produkcji i dystrybucji w ciągu siedmiu dni.

Proces był pilnie obserwowany, gdyż sprawa stała się swoistym testem na to, jak daleko mogą posunąć się producenci programów, aby pomóc swoim klientom w wykonaniu kopii legalnie nabytego filmu, gry czy progamu.
Zgodnie z wyrokiem sądu 321 Studios będzie musiało usunąć z programu narzędzie deszyfrujące jeśli chce nadal sprzedawać swój produkt. Jeśli tego nie zrobi, program ma zostać wycofany z rynku. Robert Moore – założyciel i szef 321 Studios skwitował takie postanowienie kilkoma zdaniami: “Biorąc pod uwagę popularność takich programów jak DVD Copy Plus i DVD X Copy, które umożliwiają wykonanie poprawnej kopii płyty DVD, użytkownicy po prostu będą musieli zaopatrzyć się w osobny program do deszyfrowania zawartości. A nie będzie problemu ze znalezieniem takowego w Internecie. (…) Nowa wersja naszego programu, która pojawi się za kilka dni, będzie zawierała narzędzia pomocne przy kopiowaniu płyt DVD. Ripper można znaleźć bez problemu w sieci. (…) Nie dość, że wydaliśmy miliony na opłaty licencyjne to teraz jeszcze stracimy setki tysięcy dolarów na usunięcie modułu deszyfrującego”.
Firma ma zamiar odwołać się od wyroku.