Czym się przechwala AMD?

AMD uaktualniła swój publiczny “rozkład jazdy” procesorów, dodając do? m.in. nowe konstrukcje dwurdzeniowe, mające się pojawić w sprzedaży jeszcze w tym roku. Według nowej, uaktualnionej rozkładówki, procesory Opteron 100, 200 i 800, produkowane w wymiarze technologicznym 0,09 mikrona, pojawią się w drugiej połowie br., z oznaczeniami kodowymi Venus, Troy i Athens. Zmiany dotyczą także mających się pojawić w drugiej połowie przyszłego roku procesorów Denmark, Italy i Egypt, które co prawda figurowały w rozkładówce do tej pory, lecz teraz są oznaczone jako konstrukcje “dwurdzeniowe”.

Także w drugiej połowie 2005 roku pojawi się dwurdzeniowy procesor Toledo, następca nadchodzącego San Diego, pierwszego Athlona 64 FX, produkowanego w wymiarze technologicznym 0,09 mikrona, mającego trafić na rynek w pierwszej połowie przyszłego roku. Pierwszym procesorem Athlon 64 0,09 mikrona będzie “Winchester” (rozmiar rdzenia: 83 mm2), którego premiera odbędzie się w drugiej połowie br. W segmencie desktop, AMD nie zaplanowało żadnych dodatkowych zmian, aż do pierwszej połowy 2006 roku, kiedy to firma wprowadzi pierwsze procesory, produkowane w wymiarze technologicznym 0,065 mikrona.

Procesory Athlon XP, jak już obecnie wiadomo, obejmą architekturę K8, ze zredukowaną ilością pamięci cache oraz usuniętą obsługą 64-bit. Pierwszym przedstawicielem nowych Athlon XP ma być Paris, zaplanowany na drugą połowę br., produkowany w wymiarze 0,13 mikrona, który w drugiej połowie 2005 r. zostanie zastąpiony wersją produkowaną w technologii 0,09 mikron (Palermo). Procesory Athlon XP Mobile także przejdą na wymiar 0,09 mikrona, jako Georgetown oraz Sonora, pod nazwą handlową Sempron. Z rozkładówki AMD znikł natomiast 0,09-mikronowy rdze? Trinidad, pierwotnie planowany na drugą połowę bieżącego roku

?ródło: PcLab