Vista – jeden krok w przód, dwa kroki w tył?

Specjaliści Microsoftu opracowali technologię która umożliwiać będzie dzięki mechanizmowi Superfetch spersonalizowane przyspieszenie nowego systemu Windows Vista. Jak się okazuje, skorzystać z tej technologi będą mogli przedewszystkim Ci którzy będą posiadali na stanie zbędne megabajty pamięci operacyjnej ram w innym przypadku, system ma umożliwiać wykorzystanie do tego celu przenośnej pamięci USB – pendrive.

Po krótce technologia prefetch, polega na swego rodzaju przewidywaniu przez system z których aplikacji w danym momencie będzie chciał skorzystać użytkownik,poprzedzone to jest oczywiście kilku dniowym, tygodniowym, śledzeniem użytkownika i jego działa? w systemie. Zebrane w ten sposób dane są przechowywane w folderze “Prefetch” na dysku twardym.
Technologię Superfetch różnić będzie przedewszystkim personalizacja oraz to iż dane te będą przechowywane we wspomnianych na wstępie wolnych megabajtach pamięci operacyjnej ram lub w wirtualnej pamięci na klipsach USB.

Nasuwa się jednak pytanie jaką korzyść przynieść może przeniesienie tych informacji na klips USB 1.1 gdzie transmisja danych to tylko 1,5Mbit/s a w trybie FullSpeed 12Mbit/s.
Klips podczas pracy można będzie wyjąć, bez konsekwencji dla działania samego systemu, to będzie dość ciekawe, jak zachowa się system gdy nagle zabierzemy mu część informacji jakie przechowywać bedzie ta wirtualna pamięć?

Co ciekawe informacje przechowywane na klipsie będą szyfrowane co zawsze skutkuje opuźnieniami w transmisji danych.

Przedstawiona technologia Superfetch jest jedną z wielu zaaplikowanych nowości, które będą w teorii przyspieszać pracę systemu Windows Vista. Póki co nie pozostaje nam nic innego jak tylko wyczekiwać nowego system który ma pojawić się w drugiej połowie przyszłego roku, o ile termin premiery ponownie nie zostanie przesunięty…

Dowiedz się więcej: Universal Serial Bus