Zdalne sterowanie komputerem za 10 złotych

Czy chciałbyś sterować swoim PC za pomocą pilota dowolnego sprzętu AV? Nic prostszego. Potrzebne będzie proste i tanie urządzenie o nazwie IGOR SFH56 oraz darmowy program Girder.

Schemat odbiornika podczerwieni IGOR SFH56:


Wykaz części:


– TSOP17xx lub SFH506-xx (xx=36 lub 38) 1szt
– Wtyk RS 232 (żeński) 1szt
– Rezystor 3,3k 1szt
– Rezystor 100 1szt
– Kondensator 10 uF/6.3 V 1szt
– Dioda zenera 5,1V 1szt
– 3 żyłowy kabel (najlepiej w ekranie) 1szt


Przedstawiony schemat przedstawia urządzenie o zwiększonej czułości w stosunku do wersji podstawowej (cana i złożoność prawie taka sama). Kabel może być bardzo krótki, nawet jeśli odbiornik znajduje się z tyłu komputera i dociera do niego sygnał odbity od ściany sprawność jest wyjątkowo duża. Na stronie twórcy (Igora Cesko) można znaleźć wszystkie schematy (również uwzględniające inne typy odbiorników podczerwieni) oraz plugin umożliwiający wykorzystanie urządzenia w programie Girder.

Następnie należy zainstalować program Girder. Z oficjalnej strony programu – www.girder.nl – można ściągnąć najnowszą wersję programu oraz wiele pluginów wzbogacających możliwości programu oraz umożliwiających sterowanie za pomocą praktycznie każdego urządzenia (np. klawiatura, myszki, joysticki, dowolne piloty, sieć TCP/IP).

Polska instrukcja do programu (w werji 3.0) tutaj.

Aby Girder mógł współpracować z wykonanym urządzeniem należy ściagnąć plugin IGOR SFH56 i rozpakowany plik skopiować do katalogu Plugins w katalogu instalacyjnym Girdera (zwykle C:Program FilesGirder).

Teraz trzeba tylko włączyć plugin (Plik/Ustawienia/Wtyczki/Ustawienia). Port należy ustawić na ten, do którego podłączamy urządzenie:



Jeśli program został prawidłowo skonfigurowany to po naciśnięciu dowolnego przycisku pilota ikonka Girdera oraz zielona kontrolka w prawym dolnym rogu jego okna powinny mrugnąć. Podstawowe informacje o wykorzystaniu programu wraz z przykładami można znaleźć na stronie Chipa. Jako przykład może również posłużyć konfiguracja umożliwiająca sterowanie Winamp'em oraz BESTplayer'em. Należy ją oczywiście dostosować do posiadanego pilota. Aby to zrobić należy wybrać zaznaczyć kod zdarzenia dla wybranego polecenia i następnie po wybraniu przycisku Wczytaj kod nacisnąć przycisk pilota. Nadawany przez niego kod pojawi się w czerwonym polu:


© 2004 cin for Windows Operating Systems