Zagrożenia w Internecie

zagrozenia-w-internecieOsoby zajmujące się bezpieczeństwem w sieci niechętnie wspominają o zagadnieniach związanych ze swoją pracą. Dzięki temu w światku komputerowym zyskują bardzo duży prestiż. Może kiedyś takie podejście było uzasadnione, ale dziś potrzebę znajomości problematyki bezpieczeństwa odczuwa każdy użytkownik sieci.

Każdy, kto miał do czynienia z wykonywanymi przez sieć transakcjami powie, jak istotne jest bezpieczeństwo w Internecie. Transakcje internetowe muszą być maksymalnie zabezpieczone – inaczej klient z nich nie skorzysta. Jaki jest sens kupowania przez Internet, skoro włamywacz może przechwycić kluczowe dane, np. wykraść numer karty kredytowej? Pomiędzy sprzedawca z konsumentem stoi jeszcze ktoś zainteresowany bezpieczeństwem, a mianowicie dostawca oprogramowania obsługującego transakcje sieciowe. Te trzy strony mają oczywiście pobudki do przejmowania się bezpieczeństwem Internetu. Istnieją jednak także mniej ewidentne powody.

Jednym z nich jest prywatność. Internet to pierwszy namacalny dowód, że na Ziemi może powstać społeczeństwo iście orwellowskie. Każdy z nas powinien być świadom, ze niezaszyfrowana komunikacja internetowa nie jest ani trochę bezpieczna, największe zagrożenie zaś stanowią nie włamywacze, ale organy rządowe. To prawda, ze globalna sieć jest niewyczerpanym źródłem wiedzy i rozrywki. Ale nie zawsze stoi po naszej stronie – szczególnie jeśli mamy coś do ukrycia. Właśnie z tych powodów powinno się promować edukację o bezpieczeństwie w sieci.