Wojna z TP S.A. ?

To co powinno zdarzyć się już dawno, nastąpiło w piątek – niezależni dostawcy Internetu zawiązali koalicję przeciwko TP S.A. W ten sposób chcą walczyć z bezpodstawnym, ich zdaniem, zawyżaniem cen dostępu do sieci szkieletowej TPNet.

Do koalicji przystąpili: Telefonia Dialog, NASK, Aster, Netia, GTS, Energis, UPC, Onet i Interia. Razem chcą negocjować korzystniejsze dla nich warunki dostępu do TPNet. Nie wykluczają przy tym wystąpienia do Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, by ten sprawdził praktyki rynkowe stosowane przez Telekomunikację Polską.

Według operatorów internetowych monopolista, jakim jest niewątpliwie Telekomunikacja, zmusza ich do płacenia ośmiokrotnie (!) wyższych kwot niż zagraniczni providerzy. Sytuacja staje się coraz bardziej napięta, tym bardziej, że niektórzy z operatorów zapowiedzieli wspólną akcję blokady dostępu do swoich zasobów użytkownikom Neostrady. Mówiąc wprost, Internauci łączący się z tak popularnymi portalami jak Onet, o2 czy Interia za pośrednictwem TP S.A., straciliby do nich dostęp.

Jak zwykle w takich przypadkach bywa, stracą na tym przede wszystkim niewinni niczego klienci monopolisty. Stracą podwójnie – płacąc wysoki abonament i… zyskując niepełnowartościową usługę.

Czy troska o dobro klientów spowoduje, iż monopolista ugnie się i zrezygnuje z monopolistycznych praktyk przekonamy się już niebawem.