Phishing za pomocą faksu ? nowa forma oszustwa

Phishing to coraz powszechniejsza metoda nakłaniania użytkowników komputerów do wyjawiania poufnych danych osobowych (nazwa użytkownika, hasło, numer karty kredytowej, PIN itp.), a następnie wykorzystywania tych podstępnie wyłudzonych informacji do kradzieży pieniędzy i innych przestępstw.
Phishing zawsze opierał się w dużej mierze na socjotechnice, a jej granice wyznaczała jedynie wyobraźnia osób przeprowadzających ataki. Nowe podejście często polega na wykorzystaniu uzasadnionych obaw użytkowników. Przykładem może być nowa technika phishingu, która pojawiła się w ciągu kilku ostatnich dni.

Mówi David Emm, konsultant ds. bezpiecze?stwa w firmie Kaspersky Lab: „Oszustwo polega na wysyłaniu wiadomości e-mail (nic nowego, jak na razie) do użytkowników systemu płatności PayPal (to też już znamy) z prośbą o potwierdzenie adresów e-mail, informacji o karcie kredytowej i hasłach PayPal. Jednak zamiast prosić użytkowników o wypełnienie formularza online wiadomość zawiera polecenie, aby wydrukować formularz i przesłać go faksem na bezpłatny ameryka?ski numer. Jest to zupełna nowość i trzeba przyznać, że „phisherzy” wykazali się pomysłowością.”

Korzystając z okazji warto przypomnieć kilka podstawowych zasad zachowania środków ostrożności podczas korzystania z komputera:

• Nigdy nie należy ujawniać haseł, numerów PIN itd., jeżeli nie możemy ufać osobie, która żąda od nas takich informacji.

• Nie wolno wypełniać formularzy przychodzących wraz z wiadomościami e-mail.

• Nie należy klikać odsyłaczy zawartych w wiadomościach e-mail.

• Należy wprowadzać informacje tylko na bezpiecznych stronach WWW. Warto sprawdzić, czy adres URL rozpoczyna się od https://, a w przypadku korzystania z przeglądarki Internet Explorer można użyć symbolu kłódki na pasku stanu w celu zweryfikowania otwieranej strony.

• Zawsze należy wykorzystywać najnowszą wersję przeglądarki i instalować publikowane łaty bezpiecze?stwa.

• Należy regularnie sprawdzać konto bankowe i zgłaszać wszelkie podejrzenia.